Navalni’nin kayıp cesedi bulundu: ‘Çürük’ iddiası

Hapishanede ölümü dünyada şok etkisi yaratan Rusya muhalefetinin önde gelen isimlerinden Aleksey Navalni’nin kayıp cansız bedeni bulundu.

Cuma günü 47 yaşında hayatını kaybeden Navalni’nin bedeninin polis incelemesi için Salekhard’daki morgda tutulduğu ve henüz resmi otopsi yapılmadığı bildirildi.

Novaya Gazeta Europe’un haberine göre ceset üzerinde ilk incelemelerde bulunan doktorlar, Navalni’nin bedeninde çürük izleri olduğunu belirtti. Bir doktor, çürük izlerinin muhtemelen Navalni’nin geçirdiği nöbetten kaynaklandığjnı, ayrıca göğsünde kalp krizine işaret eden bir iz olduğunu söyledi.

Bir kaynak da, normalde hapishanede ölen kişilerin Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldığını ancak Navalni’nin bedeninin hastaneye götürüldüğünü kaydetti.

‘ÖLÜM NEDENİNİ GİZLİYORLAR’

Rus yetkililer Navalni’nin şüpheli ölümünün “ani ölüm sendromundan” kaynaklandığını savunsa da ailesi ve muhalefet ünlü siyasetçinin Rus yönetimi tarafından öldürüldüğünü vurguluyor.

Navalni’nin cesedini almak için Sibirya’daki morga giden annesine beden üzerinde incelemelerin devam ettiği söylendi. Muhalif ismin cesedinin kayıplara karışması, Rus yönetiminin Navalni’nin gerçek ölüm nedenini gizlediği yönünde iddialara yol açmıştı.

Almanya’da zehirlenme şüphesiyle uzun süre hastanede yattıktan sonra Rusya’ya dönen Navalni, 2021’den bu yana hapishanede tutuluyordu.

Bugüne kadar Rusya lideri Vladimir Putin’i eleştiren çok sayıda muhalif isim şüpheli şekillerde hayatını kaybetmişti. Son olarak Putin’e karşı başarısız bir isyan başlatan paralı asker grubu Wagner’in lideri Yevgeni Prigojin ağustosta bir uçak kazasında ölmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x