Kahramanmaraş’ta 84 saat sonra enkazdan kurtarıldı: O gün ikinci doğum günüm

İHA

İstanbul’da ailesiyle yaşayan ancak depreme Kahramanmaraş’ta yakalanan Şehriban Naz Gündoğan, 84 saat sonra enkazdan kurtarıldı.

Ayağını oynatıp ekiplerin dikkatini çeken Gündoğan, kurtarıldığı günü ikinci doğum günü olarak kutladı.

Sol tarafı ve ayağı uzun süre hareketsiz kaldığı için kas kısalması meydana gelen Gündoğan, bir süre fizik tedavi gördü.

Bu süreçte okuluna devam edemeyen genç kız, hayat mücadelesini bırakmadı ve açık öğretimden eğitim görmeye başladı.

Şimdilerde lise son sınıfta olan Şehriban Naz Gündoğan hem eğitimine devam ederken hem de üniversiteye hazırlanıyor.

“4 gün boyunca enkazın altında bekledim”

84 saat sonra enkazdan çıkarılan Şehriban Naz Gündoğan, “Ben depreme Kahramanmaraş’ta yakalandım. O gece anneannemle yatıyordum. Depremin olduğunu hissetmedim. Anneannemin dürtmesiyle uyandım. 4 gün boyunca enkazın altında kaldım. 4. günün sonunda benim üst katımdaki enkazı almışlar.

Onun sesiyle birlikte üzerime bir şey düştü. Daha sonra uyanıp ışığı gördüm. Sol ayağımı oynatamadığım için sağ ayağımı oynattım. Çünkü sesimi duymaları imkansızdı. Ayağımı görüp beni kurtaramaya geldiler.

Daha sonra Azerbaycanlı ekipler tarafından kurtarıldım. Babamlar ilk duyduğunda hemen gelmişler. Babam bana seslenmiş ama ben hiç bir ses duyamadım. Babam benden ses alamayınca diğer çocuklara yardıma gitmiş. Enkazdan çıktıktan sonra evime getirildim. Kardeşlerim ve babam o günü doğum günüm olarak düşünmüş.

Hastaneye geldiğimde benim için pasta kestiler. O gün ikinci doğum günüm oldu. O zaman tam olarak yürüyemiyordum. Şimdi daha iyiyim.” dedi.

“Şimdi bile oturamıyorum”

Enkazda yaralandığı için okula gidemeyip açıköğretimden eğitimine devam eden Gündoğan, “Haftanın her günü fizik tedaviye gittiğim için okulumu açıköğretimden okumaya başladım. Şimdi bile henüz oturamıyorum. Bazı durumlarda oturup dinlemem gerekiyor. Saatlerce oturamıyorum. Dershaneye gidiyorum. Üniversiteye hazırlanıyorum.

12. sınıftayım ve sağlık okumayı düşünüyorum. Okulu açıköğretimden okumak zor olmadı. Zaten farklı bir düzene geçecektim tekrardan. Benim için yeni bir düzen oldu” şeklinde konuştu.

Şehriban Naz Gündoğan, enkazdan 4 gün sonra kurtarıldı

“Kızım şu an hem açık liseye hem dershaneye gidip üniversiteye hazırlanıyor”

İstanbul’dan görevli olarak enkaz altındaki kızını kurtarmaya Kahramanmaraş’a giden acil tıp teknisyeni Osman Gündoğan, “Kahramanmaraş’a gittiğimizde iki gün önce tanıyamaz duruma gelmiştik. Her taraf yıkılmıştı. Yarım saat ne yapacağımızı bilemedik. Bir an önce çocuğumuzu çıkaralım diye enkazı tırmalıyorduk.

Kayınvalidem ve kayınbabam içerdeydi. Sesler gelmeye devam ediyordu. Sonra kendime senin kızından ses seda yok herkesin çocuğu var, diğer çocuklar için de yapman lazım dedim.

Çocuğumuzu orada bırakıp diğer çocuklara koştuk. Sabaha kadar 7-8 çocuk kurtardık. 84 saat sonra ses geldiği söylendi. Kızımız için çok dualar ettik ve sesimizi duydu. İstanbul’a geldikten sonra 9 Şubat’ı kızımızın yeni doğum günü olarak kutladık. Çocuk psikiyatrisine gidiyor.

Biz ve yakın arkadaşları destek olmaya çalışıyor. Kızım liseye gidiyordu. Ayağındaki problemden dolayı açık liseye kaydettirmek istedik. Sürecin ne kadar süreceği belli değildi. Kızım şu an hem açık liseye hem dershaneye gidip üniversiteye hazırlanıyor. Kızımız annesi ve babası gibi sağlıkçı olacak İnşallah” ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x